Jak vybrat správný e-liquid

Pokud již máte zakoupenu elektronickou cigaretu, nebo její nákup teprve zvažujete, pomůžeme Vám s výběrem toho správného e-liquidu (náplně) do elektronické cigarety.

 

Co je e-liquid?

E-liquid je tekutina, která se zahřívá v e-cigaretě tak, aby se vytvořila viditelná pára. Je  tvořen základem dvou látek, které se běžně vyskytují v potravinách, medicíně a kosmetice PG (propylenglykol) a VG (rostlinný glycerin). Dále obsahuje také ochucovadlo, obvykle nikotin a trochu destilované vody.

Přesné složení každého e-liquidu najdete na krabičce. Také by vám  každý prodejce měl  na vyžádání poskytnout kartu bezpečnostních údajů, kde naleznete přesné chemické složení e-liquidu.

VG je přírodní derivát rostlin, v e-liquidu slouží jako zahušťovadlo a také vytvoří větší množství páry.

PG je běžnější a používá se jako základ pro suspendování nikotinu a látek určených k aromatizaci.

Jak e-liquid vybrat?

Pokud jde o výběr, je třeba vzít v úvahu následující: Hustota, Intenzita nikotinu, Příchuť

Jak husté?

Procentní podíl VG / PG e-kapaliny vždy dá dohromady 100%, například 50% VG / 50% PG nebo 70% VG / 30% PG nebo 100% VG. 

Pro začátečníky doporučujeme e-liquid, který má vyšší procento PG, bude vyžadovat méně energie pro zahřátí, takže je ideální pro všechny plnitelé sady od plnitelného cartrige (POD) sytému po otevřený tank systém. Vytváří menší množství páry, díky čemuž je ideální pro styl kouření z úst do plic MTL.

E-liquidy s vyšším procentem VG budou hustější a budou vytvářet větší množství páry, vyžadují k tomu více energie a jsou tak ideální pro styl kouření přímo do plic  DL.

 

Jakou intenzitu nikotinu?

Volba vaší ideální intenzity nikotinu je snazší, než si myslíte, je založena na tom, kolik cigaret denně kouříte a jaká je jejich síla. Příliš nízká síla e-liquidu nemusí uspokojit vaše touhy a vést vás zpět k cigaretám. Stejně tak i příliš vysoká nikotinová síla může mít za následek bolesti hlavy, závratě a také vás může škrábat v hrdle a tím vás nutit ke kašli.

Níže uvedená tabulka vám poslouží  jako dobrý výchozí bod k tomu jak vybrat správnou sílu e-liqiudu, na základě toho, kolik cigaret aktuálně kouříte. Pamatujte, že vždy je lepší začít výše a postupovat směrem dolů k nižší síle tak, aby vaše touhy byly uspokojeny. Jinými slovy platí, že byste měli začít s vyšší silou a v případě potřeby jít dolů. Čísla označují počet miligramů nikotinu obsaženém v 1 mililitru liquidu. Pro příklad, tvrdá červená Marlbora obsahují 0,8mg nikotinu na jednu cigaretu. Na celou krabičku (20 x 0,8mg) to vychází na 16mg.

 

Vysoká (16mg - 20mg): Nejčastěji využívaná intenzita nikotinu mezi e-kuřáky. Pro kuřáky, kteří kouřili 15 – 30 tvrdých cigaret, nebo 25 a více lehkých cigaret.

 

Střední (9mg až 12mg): Pro kuřáky, kteří kouřili méně jak 15 tvrdých cigaret, nebo 10 až 20 lehkých cigaret denně.

 

Slabá (3mg až 6mg): Využívají kuřáci lehkých cigaret, jejichž spotřeba nepřesáhne deset za den, nebo uživatelé extra lehkých cigaret.

 

Bez nikotinu (0mg): Pro ty co už se zbavili závislosti na nikotinu, ale mají potřebu stále vdechovat chuť ochucené páry v příchutích tabáku nebo ovoce. Neboli zabavit všetečné ruce, aby nesáhli z nudy po klasické cigaretě.

 

Důležitou roli při odpařování liquidu hraje používaný hardware (elektronická cigareta tj. spalovač a baterie). Pokud využíváte obyčejnou elektronickou cigaretu jako například: Joyetech eGo Aio ECO, bude síla a hustota kouře tradiční a odpovídá našemu doporučení. Pokud ale máte výkonnější modely cigaret, jako například Aspire Pocke X Aio, počítejte s tím, že tyto zařízení jsou schopny vydat daleko více nikotinové páry v silnějším podání. Baterie mají daleko větší výkon a spirály v clearomizéru jsou s menším odporem, takže se daleko rychleji rozžhaví. Zde platí pravidlo, že si raději zvolte nižší obsah nikotinu, než který Vám odpovídá z předchozího popisu.

 

Co příchuť?

Nalezení ideální příchutě je posledním krokem při výběru vašeho prvního e-liquidu. Je důležité si uvědomit, že to je něco, k čemu se budete vracet celý den, jelikož e-cigareta má určité množtví e-liuidu v nádrži. Většina začátečníků zvolí tabákovou příchuť , kvůli zvyku , pro pocit, že stále kouří , ale nezapomeňte, že tabákové příchutě nikdy  nebudou chutnat přesně jako cigareta. Jako první by se vám proto mohlo  líbit jednoduché ovoce nebo mentol. Klidně jich, ale zkuste několik a zjistěte, co se vám líbí.

Čím déle budete vapovat a přestanete kouřit, váš vkus se začne zlepšovat. Je to skvělá příležitost vyzkoušet nové e-liquidy. Nakonec, si ale většina vaperů najde svou oblíbenou příchuť a u té pak již zůstane.

 

Výběr značky e-liquidu

LIQUA - nejprodávanější liquid po celém světě. Vynikající poměr kvality, ceny a chuti. Vyznačuje se skvělou kouřivostí a výborným HITem (pocit jako u klasické cigarety). Výrobce dbá na stálost chuti, takže se Vám nestane, že při zakoupení jiné výrobní šarže bude chuť jiná. Taktéž výrobce hlídá složení a recepturu, aby co nejméně zanášelo spirály, a vy jste neměli časté výdaje pro nákup nové. Výborné jak v tabákových tak ovocných příchutích.

Nejprodávanější: Tradiční tabák, Bright tabák, Americký tabák, Jablko, Lesní plody, Mentol, Jahoda, Káva, Vodní meloun.

 

DEKANG - dobře známá a rozšířená značka. Jedná se o jednu z prvních velkých průkopnických firem na poli náplní do elektronických cigaret. Chutí některé odradí, a jiné i nadchne. Vyznačuje se u tabákových příchutí nasládlou chutí a jemnou kyselostí. Často kopírována a vyráběna od neoriginálních firem na asijském trhu. U nás máte jistotu originálu, spolupracujeme s výhradním dovozcem této značky. Její velkou předností je nízká cena. Oproti konkurenci má nižší kouřivost. Největším mínusem této značky je zanedbání receptury ve smyslu zanášení spirál clearomizérů. Takže při používaní této značky počítejte s častější výměnou žhavící hlavy.

Nejprodávanější: Desert ship, DAF, USA mix.

 

JOYETCH - světová jednička ve výrobě elektronických cigaret. U liquidů se jí toto prvenství zatím nedaří držet. Za pěkné peníze si ale pořídíte kvalitní, certifikovaný liquid s dobrou kouřivostí a chutí.

 

ECOLIQUID a ELECTRA - liquidy vyrobeny za přispění zlatých českých ručiček. Jako lepší a kvalitnější je tu Ecoliquid, jako dobrý a levnější Electra. Rozhodně stojí za vyzkoušení. Zde platí přísloví, za málo peněz, hodně muziky.

Nakupován převážně v ovocných příchutích.