Elektronická cigareta - co to vlastně je; výhody; jakou vybrat; pod systémy

Co je vlastně Elektronická cigareta?

Elektronická cigareta je technologický převrat v historii kouření. Největší předností elektronické cigarety je, že neobsahuje žádný dehet, žádný oxid uhelnatý, ani jinou karcinogenní a radioaktivní látku. Běžná tabáková cigareta při kouření uvolňuje více než 4000 chemických látek, a z toho je 3500 chemických látek, které jsou velmi nebezpečné nejen pro kuřáka, ale také pro jeho okolí.

Elektronická cigareta byla vyvinuta jako méně škodlivá náhrada za běžné cigarety. Dokáže plně uspokojit i náročné kuřáky bez nutnosti vdechovat škodlivé látky a obtěžovat okolí nepříjemným kouřem.

E-Cigaretu je možné užívat jak s nikotinovými náplněmi, tak i s náplněmi bez nikotinu.

 

Jaké jsou výhody Elektronických cigaret?

Mezi hlavní výhody elektronického kouření patří především

  • výrazná úspora peněz (až 2000 Kč měsíčně)
  • ušetření zdraví, e-kouření je o 97% méně škodlivé
  • absence charakteristického zápachu
  • možnost kouřit prakticky kdekoliv
  • ohleduplnost k Vašemu okolí - nedochází k pasivnímu kouření
  • žádné riziko požáru, popálení
  • velké množství příchutí a intenzit náplní - žádné žluté zuby a prsty

 

Jak vybrat první e-cigaretu?

Je to tak jednoduché, abyste začali vapovat, musíte si vybrat nějakou e-cigaretu neboli vapovací sadu . Když začínáte, budete chtít něco jednoduchého a spolehlivého. Všechny vapovací sady fungují stejným způsobem, všechny mají zdroj energie a nádrž, která slouží k zadržování a ohřívání e-liquidu, dokud se nevypaří.

Existuje mnoho druhů e-cigaret a mohou vypadat každá trochu jinak, ale všechny pracují stejným způsobem, jak bylo vysvětleno dříve, baterie poskytuje energii, která je přeměněna na teplo v cívce a to vypaří e-liquid .

Typy e-cigaret

Existují tři základní typy. Abychom vám pomohli lépe se v nich vyznat, tak je stručně uvádíme níže.

Jednorázová e-cigareta

Je navržena tak, aby se chovala jako klasická cigareta,. K dispozici jsou jednorázové verze, neboli předplněné modely, které mají různou chuť a sílu nikotinu. Je skvělým úvodem do vapingu, pomůže vám zvyknout si na myšlenku, že můžete vapovat místo kouření. Nic méně jsou přibližně stejně finančně náročné jako klasické cigarety.

Pokud ji zvolíte, není nutná žádná údržba. Jakmile je nádržka prázdná, můžete ji vyhodit a začít používat novou.

Předplněný catridge (POD) systém

Tyto e-cigarety jsou pravděpodobně nejjednodušší vapingovou sadou, ale zároveň jednoznačně nejdražší z hlediska dlouhodobého užívání.  Jsou vyrobeny z předplněné cartridge s e-liquidem, která se označuje zkratkou POD (pochází z anglického překladu lusk díky svému tvaru) a baterie.

Předplněné sady také vyžadují minimální údržbu, cartridge jsou předem naplněny e-liguidem v různých příchutích a silách nikotinu. Jakmile jsou prázdné, jsou odstraněny a nahrazeny novými. Nicméně to značně ovlivňuje životní prostředí, protože tak vzniká měsíčně mnoho plastového odpadu. 

Plnitelný cartridge (POD) systém

U tohoto typu e-cigarety je možné cartridge (PODy) plnit e-liquidem. Kombinuje tedy kompaktní velikost e-cigarety s vetší možností výběru chuti a síly nikotinu v e-liquidu, ve srovnání s předplněným cartridge (POD) systémem nebo jednorázovými e-cigaretami.

Otevřený tank systém (MOD)

Nejznámější a asi nejpoužívanější hlavně pro svou ekonomickou výhodnost. Jedná se o kombinaci nádrže a baterie. Tato sada je jednou s nejdéle používaných a je dodnes velmi oblíbená.

Uživatelé by měli provádět pravidelnou, ale jednoduchou údržbu, která zahrnuje doplňování nádrže e-liquidem a pravidelnou výměnu cívky, pokud se zhorší chuť a výkon. S touto e-cigaretou si můžete vybrat vlastní e-liquid, což poskytuje největší svobodu výběru chuti e-liquidu, kterých jsou dnes na trhu stovky a síle nikotinu. To znamená, že se vaše e-cigareta stane jedinečnou, přesně takovou jakou budete chtít.

 

Jakou e-cigaretu tedy vybrat?

Nyní, když lépe chápete, co je to vaping a jak vše funguje, je čas začít. Chcete-li začít vapovat, musíte vybrat sadu a e-liquid.

Uvádíme přehled výhod a nevýhod základních vapovacích sad, stejně tak v kapitole Jak vybrat správný e-liquid naleznete úplné vysvětlení toho, co e-liquid je, a jak vybrat pro vás ten pravý.

 

Na závěr si více přiblížíme POD elektronické cigarety

V dnešní době, kdy je nabídka trhu přesycena a zákazník ani neví, z jaké elektronické cigarety si má vybrat, nám na trh dorazily nově také takzvané POD systémy. Osvětlíme vám, jaké výhody přináší, a pro koho jsou určeny.

Když se začaly vyvíjet elektronické cigarety před více jak deseti lety, byla výroba nasměrována, aby se co nejvíce přibližovala velikostí klasické cigaretě. Pro začátek to rozhodně nebylo špatné, ale s postupem času se ukázalo, že lépe fungují větší e-cigarety a tím se ubírala i postupně výroba a dnes tu máme již oblíbeně bateriové gripy, které jsou velké jako celá krabička cigaret, do ruky trochu méně praktické a navíc z nich vyčnívá clearomizér o velikosti decové skleničky.

Vše má své pro a proti.

E-cigarety se začaly zvětšovat z důvodu vyšších nároků na výkon, tudíž lepší a výkonnější tvorbě páry a hlavně kvůli kapacitě baterie, abyste nemuseli během dne dobíjet a baterie Vám vydržela minimálně 24 hodin, někomu i třeba tři dny. Takže když si to shrneme, pokud si pořídíte větší elektronickou cigaretu, můžete počítat s větším výkonem, větší kapacitou baterie a tudíž s méně častým dobíjením a pokud se budeme bavit o variabilních bateriových gripech, máte možnost si na přehledném displeji nastavovat výkon a díky tomu dosáhnete co nejideálnější tvorby páry pro Vás co nejpříjemnější a nejchutnější. Tohle je vše moc pěkné, ale jak má chudák nový uživatel vědět, jaký výkon si má nastavit, jak měnit žhavící hlavu, proč rozebírat clearomizér (odpařovač e-liquidu), ale hlavně proč mám u sebe mít tak velkou věc, když si chci jen občas potáhnout z e-cigarety a nejsem kuřák, který zdolá krabičku máček za den.

Pro tyto zákazníky byly právě vyrobeny nově POD systémy. Rozměry jsou velice malé a kompaktní např.: Uwell Caliburn. Základní výhodou je, že se jedná o systém, kam jen dolíváte liquid. Pokud se cartridge opotřebí, koupíte novou, nic nerozebíráte a nic nemusíte montovat, nic nastavovat a pouze jen vapujete. Určitě Vás napadne proč se, až teď, trh směřuje zpět k menším cigaretám. Je to díky nově vyvinutým e-liquidům, takzvaná nikotinová sůl, ta se daleko lépe vstřebává a nedráždí v krku oproti klasickému nikotinu, který je obsažen v běžných liquidech, díky tomu si kuřák může dopřát vyšší koncentraci nikotinu, u POD systémů se tak mohl snížit výkon, který nezatěžuje baterii, a tudíž baterie provozně vydrží delší dobu. Z nabídky nikotinových solí je například na výběr Emporio SaltJuice Sauz SALT.

Na závěr doporučím vyzkoušet POD systém v kombinaci s nikotinovou solí určitě začátečníkovi, ale i zkušenějšímu vaperovi, který v ní může nalézt výhodu kompaktního zařízení například do restaurace, do auta a kamkoliv kam se mu nechce nosit velký bateriový grip.

Z nabídky POD systémů můžeme doporučit tyto osvědčené a kvalitní přístroje: