Tabákové cigarety vs. liquidy. A co chuť?

Pokud přijdete k nám na některou prodejnu, vždy Vám většinou doporučíme, pokud se jedná o nového e-kuřáka, který chce přejít z klasických cigaret, aby vyzkoušel minimálně alespoň tři druhy liquidů k nově zakoupené e-cigaretě. Z 60% vždy zákazník chce tabákovou příchuť, aby se co nejblíže podobala jeho oblíbené značce klasických cigaret. Bohužel, nebo možná bohudík (bohudík protože při nalezení správného liquidu je chuť daleko lepší než u klasické cigarety) odpařováním liquidu nikdy nedocílíte chutě spáleného papírku a tabáku, takže Vás mohu ubezpečit, že pokud kouříte červená Marlbora žádný USA mix liquid, který Vám budou všude nabízet, nebude chutnat stejně. Proč? Protože se jedná o liquid, který se jen odpařuje a mění na páru s určitými dávkami nikotinu oproti klasické cigaretě, která se mění v karcinogenní kouř z již výše zmiňovaného pálení papírku a tabáku. Každý tento proces je jiným chemickým dějem a chutě nemůžou být nikdy stejné. Kouřit z klasické cigarety je pro kuřáka dlouho zažitý zlozvyk s určitým návykem na danou chuť při kouření určité značky. Dodnes si vzpomínám na mé začátky, kdy jsem poprvé ve velmi mladém věku zapaloval první cigaretu, kašlal jsem jak starý tuberák, vůbec mi to nechutnalo, smrděl jsem po tom, že se to snad ani nedá popsat, ale pocit naplnění mozkových receptorů s následnou euforií a pocitu uklidnění nervové soustavy s narůstajícím nikotinem v těle bylo skvělé a vynahrazovalo to výše popsané nepříjemné součásti klasického kouření.

 

Člověk je tvor adaptující se velice rychle a po určité době si tělo zvykne i na pravidelné přijímání jedovatého kouře, tak že mu to nakonec bude i příjemné a bude mu to chutnat.

 

V tuto chvíli pokud má kuřák zažitou danou chuť spálené cigarety, je zpočátku těžké si hned navyknout na chuť liquidu. Vždyť on tu chuť klasické cigarety dlouhou dobu přijímal den co den po dobu X let a je na ní zvyklý.

 

Stejným způsobem fungují chuťové receptory a tělo elektronického kuřáka, který již e-kouří více jak rok, většinou si zvykne na pár druhů liquidů a zkuste mu potom dát do ruky zapálenou cigaretu, aby jí vykouřil.

 

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že 70% jí nebude ani schopné dokouřit. Proč? Protože ta chuť je prostě odporná, tělo si odvykne na tu jedovatou zapáchající pachuť a dost jasně hned na začátku začne dávat najevo s doprovázením zvedajícího se žaludku a bolesti hlavy, že tohle už prostě nechce. Z tohoto pohledu je to daleko větší zadostiučinění, protože Vám tělo rychle řekne, že tato zpáteční cesta je špatná, a že už tento jedovatý zlozvyk dále nechce.

Narovinu ale musím podotknout, že na tuto zpáteční cestu se vydalo již pár dlouhodobějších e-kuřáků, ale není to z důvodu přebytku finančních prostředků pro investování do drahých cigaret, ani že by jim tělo neřeklo, já už nechce kouřit klasické cigarety, protože pokud už někdo e-kouřil delší dobu, dozajista mu po návratu ke klasickým cigaretám na začátku nebylo dobře, ale problém byl určitě s nesžitou chutí liquidu, kvůli nedostatečnému otestování jiných výrobců a jejich nabízených druhů, popřípadě s výběrem špatné e-cigarety, nebo se špatnou informovaností o výměně žhavících hlav, kdy po určité době se spirálka zanese a e-cigareta potom špatně kouří.

 

Můžeme doporučit jedno, vyzkoušejte na začátku více druhů liquidů, ne jenom tabákových, spousta spotřebitelů se rychle najde v ovocných náplních. Pokud se budu rozepisovat o výrobcích máme tu oblíbenou značku Liqua a Premium, cenově oblíbený Dekang, dále Joyetech, Oplus, Vita-e-style, Ecoliquid, Electra a nově skvělý Liqua Q. Zkuste chvilku laborovat, vyzkoušet si pár výrobců liquidů, poté si podle chuti vyberte favorita a od něj vyzkoušet další druhy příchutí, aby jste si našli to, co Vám bude nejvíce vyhovovat. Příchutí liquidů na českém trhu je dnes možná více, než samotných klasických cigaret. Ano, ze začátku to možná může být trochu delší cesta a může to stát nějakou korunu navíc. Najdou se ale i tací, kteří vyzkouší první liquid a jsou s ním nadmíru spokojeni.

Závěrem

Sto lidí, sto chutí, zkoušejte, laborujte a věřte, že to stojí za to….. moderní je e-kouřit, kuřte zdravěji a levněji.


Související články